INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Maria Macieliński  

 
 
1908-12-05 - 1961-06-23
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Macieliński Adam Maria, pseud. Roman Nawrocki, Paweł Polański, Maciej Kłos (1908–1961), adwokat, publicysta, działacz Narodowej Demokracji. Ur. 5 XII w Zaborowie w pow. rzeszowskim, był synem Leonarda, adwokata i właściciela ziemskiego, i Marii z Jaworskich. M. ukończył Gimnazjum Stefana Batorego we Lwowie (1919–27), a następnie Wydział Prawny Uniw. Lwow. (1927–31). Ukończył także Konserwatorium Muzyczne we Lwowie. Po odbyciu aplikacji adwokackiej otworzył kancelarię we Lwowie, którą prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej. W latach uniwersyteckich był członkiem tajnej organizacji studenckiej, stanowiącej kontynuację przedwojennego Związku Młodzieży Polskiej («Zet»), następnie jednym z najczynniejszych działaczy Młodzieży Wszechpolskiej; był też prezesem Czytelni Akademickiej, Lwowskiego Komitetu Akademickiego, korporacji «Leopolia», wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Studentów. Po ukończeniu studiów wstąpił do Obozu Wielkiej Polski, z chwilą zaś jego rozwiązania, do Stronnictwa Narodowego (SN). Był redaktorem organu Sekcji Młodych SN „Młodzi”, współpracował z lwowską codzienną prasą narodową. Był członkiem Rady Naczelnej SN, Zarządu Dzielnicy SN we Lwowie, radnym m. Lwowa (wybranym w r. 1939). Po wybuchu drugiej wojny światowej, w listopadzie 1939, M. przedostał się przez Karpaty do Rumunii, a w początkach 1940 r. do Francji. Stamtąd został wysłany do Rzymu w charakterze przedstawiciela ministra spraw wewnętrznych; miał tam za zadanie utrzymywanie kontaktu z krajem przez Bliski Wschód. Po przystąpieniu Włoch do wojny został przeniesiony do Turcji. Zachorował tu ciężko na gruźlicę płuc i zmuszony do zmiany klimatu, wyjechał do Palestyny. W Gederze przeszedł poważne operacje i dłuższe leczenie.

W czasie pobytu w Palestynie M. założył miesięcznik „Myśl Polska na Wschodzie”. M. pisał do „Myśli Polskiej na Wschodzie” pod pseud. Roman Nawrocki, rzadziej pod własnym nazwiskiem. Na jej łamach ukazała się w odcinkach duża część jego książki (pozostałej w rękopisie) pt. Nasz świat, poświęconej zagadnieniom polityki polskiej. Drukował również artykuły w londyńskiej „Myśli Polskiej”. Był prezesem oddziału SN w Palestynie. W r. 1947 M. przeniósł się do Rzymu i pracował jako dziennikarz w polskiej sekcji radia watykańskiego, przez rok był komentatorem sekcji polskiej w radio włoskim. W r. 1950 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał początkowo w Nowym Jorku, a potem w Waszyngtonie, gdzie podjął pracę w radio w dziale polskim «Voice of America». Równocześnie odbył na nowo studia prawnicze i aplikację, uzyskując na miesiąc przed śmiercią uprawnienia adwokackie.

Przeciwny polityce londyńskiego ośrodka SN z T. Bieleckim na czele M. zbliżył się w r. 1956 do grupy secesyjnej (kierowanej przez J. Giertycha i W. Olszewskiego) i założonego przez nią miesięcznika „Horyzonty”. Ogłaszał artykuły w „Horyzontach” pod pseud. Paweł Polański lub nie podpisane. Należał do Komitetu Wydawniczego i Politycznego pisma, wspierał je finansowo. W Komitecie „Horyzontów” był łącznikiem między jego członkami mieszkającymi w różnych krajach świata. W związku z tym odwiedził w r. 1960 kolejno Londyn, Paryż i Bukawu (Kongo). Drukował też w wydawnictwach katolickich (np. londyńska „Gazeta Niedzielna”, pod pseud. Maciej Kłos), pisał wiele artykułów: do encyklopedii obcojęzycznych, do prasy Polonii amerykańskiej i in. Był autorem projektu «listu do narodowców», ogłoszonego w maju 1961, pt. Dokąd idziemy?, podpisanego przez pięciu polityków grupy „Horyzonty”. Zmarł 23 VI 1961 w Nowym Jorku, pochowany został w Waszyngtonie. Nie był żonaty. Imieniem M-ego został nazwany Fundusz Wydawniczy grupy „Horyzonty”,

 

Literatura polska na obczyźnie 1940–1960, Londyn 1965 II; Terej J. J., Rzeczywistość i polityka, W. 1971; – „Akcja Narod.” 1935 nr 11 s. 3–4; „Dzień. Chicagowski” 1961 nr z 7 VI; „Horyzonty” 1961 nr 62–3 s. 3–11; „Myśl Pol.” 1961 nr 13, 14; „Warsz. Dzien. Narod.” 1937 nr 156; – Materiały Red. PSB; – Informacje R. Żelewskiego.

Alina Szklarska-Lohmannowa

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Benedykt Dybowski

1833-04-30 - 1930-01-31
przyrodnik
 

Eugeniusz Cękalski

1906-12-30 - 1952-05-31
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Rutski

1867-06-21 - 1945-01-17
księgarz
 

Józef Steinhof

1892-03-19 - 1943-05-20
działacz ruchu ludowego
 

Tadeusz Pruszkowski

1888-04-05 - 1942
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.